30 prírodných DHT blokátorov a ich pôsobenie proti vypadávaniu vlasov u mužov
Obsah
- Serenoa plazivá (Saw palmetto, Serenoa repens)
- Žihľava dvojdomá (Urtica diodica)
- Huba Reishi (Ganoderma lucidum)
- Rozmarínový olej a výťažok z rozmarínu
- Ecklonia cava
- Zelený čaj
- Ľanové semeno
- Sezamové semená
- Slivka africká (Pygeum africanum)
- Olej z tekvicových jadierok
- Paradajky, melón, mrkva a mango
- Avokádo
- Banány
- Mandle, vlašské orechy, arašidy a pekanové orechy
- Špenát, kel, kešu oriešky, pšeničné klíčky a varené biele huby
- Senovka grécka (Fenugreek)
- Zinok
- Čajovníkový olej (Tea Tree Oil)
- Kofeín
Vlasy
Vlasy za mesiac môžu narásť približne o 1cm. Najrýchlejšie vlasy rastú v teplejšom počasí, a najpomalšie v chladnejšom. S pribúdajúcim vekom rastie aj počet vypadnutých vlasov. Denne môže zdravému človeku vypadnúť približne 100 vlasov. Človek má v dospelosti približne 150 až 200 tisíc vlasov. Vlas rastie 3 až 7 rokov a následne prirodzene vypadne. Najčastejšie sa ľudia pýtajú v akom veku začnú vypadávať vlasy, prípadne či sa môže vypadávanie zastaviť. Žiaľ na tieto otázky dostatočné odpovede neexistujú. U mužov sa vypadávanie vlasov najčastejšie začne vo veku 20-30 rokov. U žien je to zvyčajne o 10 rokov neskôr, vo veku 30-40 rokov. Rôzne príčiny a nepriaznivé vplyvy môžu spôsobovať vypadávanie vlasov v abnormálnom množstve a v rôznom veku.
Čo spôsobuje stratu vlasov?
Najčastejšou príčinou vypadávania vlasov je dedičná strata vlasov u mužov i žien. Existuje aj veľa ďalších príčin padania vlasov. Najčastejšie je na vine stres, infekcie, mikrozápaly vlasovej pokožky či nesprávna životospráva. Príčiny padania vlasov hľadajte niekoľko mesiacov predtým ako vám začali padať. Aj pri správnej výžive a života bez stresu, padanie vlasov sa môže vyskytnúť u mužov z hormonálnych príčin.
Štruktúra vlasu
Štruktúra vlasu je zložitá. Pozostáva z 95% z keratínu, bielkovinovej látky. V strede je dreň, ktorá je dutá – medulla. Základom vlasov je kôra, vrstva zodpovedná za mechanické vlastnosti vlasov a pozostávajúca z melanínu, pigmentu zodpovedného za farbu vlasov a 10% vody. Každý vlas je pokrytý kožnými šupinami, ktoré ho chránia pred vonkajším poškodením. Viditeľnou časťou vlasov sú odumreté bunky, takže je ľahké ich poškodiť a je nemožné ich obnoviť. Preto je starostlivosti o vlasy zložitá.
Lekárskym označením pre stratu vlasov je termín alopécia. Rozoznávame tri hlavné typy alopécie:
Difúzna alopécia, kedy vlasy vypadávajú po chumáčoch. Je spája sa s ohorením štítnej žľazy, nedostatkom vitamínov, či endokrinnou poruchou.
Areátna (ložisková) alopécia kde sú vlasy vypadané v rôzne veľkých ložiskách. Ložisko môže byť jedno alebo viacero, ktoré môžu časom splývať. Podľa lekárov príčiny nie sú presne známe, ale pravdepodobne to súvisí s inými auto-imunitnými ochoreniami alebo zápalmi štítnej žľazy.
Androgénová alopécia, takzvaný mužský typ vypadávania vlasov. Androgenetická alopécia je geneticky podmienené ochorenie, ktorého podstatou je nadbytok DHT (androgén) v tele muža. V tele mužov je veľké množstvo testosterónu. Takmer 10% z neho sa u dospelého človeka s pomocou enzýmu 5-alfa reduktázy mení na di-hydro-testosterón (DHT), čo je aktívnejšia a silnejšia forma testosterónu. Hormón DHT je androgén, ktorý u mužov stimuluje a riadi vývoj a zachovanie typických mužských znakov. Tvorí sa v prostate a nadobličkách, následne sa DHT dostáva do krvného obehu až ku vlasovej pokožke. Naviaže sa na receptory vo folikuloch a papily, ktorým postupne začína škodiť, k vlasovým folikulom sa správa ako k cudzím. Pôsobením DHT sa vlasové folikuly zmršťujú a v každom vlasovom cykle je vlas kratší a tenší až nakoniec folikuly odumrú.
Zvýšená hladina DHT sa môže prejavovať u mužov zvýšeným rastom ochlpenia na tvári a tele, tak isto zvýšenou tvorbou kožného mazu, aj vo vlasovej pokožke, čo spôsobuje mastnejšie vlasy, ale zamedzuje rastu vlasov v oblasti spánkov a vertexu. Hovorí sa o vzorovom vypadávaní vlasov.
Androgénnu alopéciu môže spôsobovať množstvo genetických a environmentálnych faktorov. Väčšina prípadov je však dedičná. Tí, ktorí trpia týmto typom alopécie, zdedili vlasové folikuly s genetickou citlivosťou na androgénne DHT. Androgenetická alopécia sa častejšie vyskytuje v dospelom veku, prvé príznaky sa ale môžu objaviť už v pubertálnom období, kedy je už v organizme dostatok testosterónu k premene na DHT.
Je potrebné efektívne znižovať produkciu DHT alebo spomaľovať premenu testosterónu na DHT, či zabrániť naviazaniu DHT na receptory vlasových folikulov, aby nedochádzalo k vypadávaniu vlasov. V súčasnosti existujú rôzne výrobky, ktoré ochránia pred negatívnymi účinkami DHT. Jednoduché a hlavne efektívne je používanie výrobkov ako Prostatark a Vlasový aktivátor, kde je účinok vo vnútri tela a taktiež lokálne zvonku.
Prírodné DHT blokátory
Serenoa plazivá (Saw palmetto, Serenoa repens)
Je veľmi účinný na prevenciu a spomalenie vypadávania vlasov. Je vynikajúci pri potláčaní DHT a mnoho ľudí Serenou považuje za najlepší prírodný blokátor, ktorý existuje. Existuje široký rad patentovaných farmaceutických výrobkov na ošetrenie vlasov obsahujúce túto zložku. Výborný je aj vo forme doplnku stravy pre mužov Prostatark.
Žihľava dvojdomá (Urtica diodica)
Je považovaná za vynikajúci DHT blokátor pri lokálnom ako i pri vnútornom použití. Blokuje tvorbu enzýmu 5-alfa reduktázy pri premene testosterónu na DHT. Žihľava má rôzne pozitívne výhody. Má vysoké množstvá draslíka, horčíka a chlorofylu. Je bohatá na vitamíny A, B, C, D, K a taktiež obsahuje veľa železa. Pri vnútornom užívaní slúži ako očista tela od škodlivých látok, ale aj pri problémoch s vlasmi, ako riedke, či mastné vlasy je vhodná na vonkajšie použitie. Rýchle a jednoduché riešenie na vyčistenie vlasovej pokožky s obsahom žihľavy je Vlasový aktivátor.
Huba Reishi (Ganoderma lucidum)
Reishi huba patrí tiež medzi DHT blokátory, ktoré zabraňujú premenu testosterónu na DHT (di-hydro-testosterón), ktorý spôsobuje rast prostaty a taktiež nadmerné padanie vlasov.
Rozmarínový olej a výťažok z rozmarínu
Ako analgetický olej s antimykotickými, antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami je rozmarínový olej užitočným doplnkom k bežným postupom pri liečbe vypadávania vlasov. Na tému blokovania DHT sa konkrétne ukázalo, že aplikácia extraktu z rozmarínu spomaľuje 5-alfa-reduktázu. V dôsledku toho blokuje pripojenie DHT k androgénovým receptorom na temene hlavy a zabraňuje vypadávaniu vlasov a miniaturizácii vlasových folikulov. Zmierňuje vypadávanie vlasov a podporuje ich rast. Medzi ďalšie pozitívne účinky oleja z rozmarínu patrí vylepšovanie pamäte, čistenie pečene, znižuje kortizol, používa sa ako doplnok v boji proti rakovine.
Štúdia uverejnená v roku 2015 sa zamerala na účinnosť rozmarínového oleja na vypadávanie vlasov v dôsledku androgénnej alopécie v porovnaní s bežnou konvenčnou formou liečby. Šesť mesiacov používalo 50 jedincov rozmarínový olej, zatiaľ čo ďalších 50 používalo minoxidil. Po šiestich mesiacoch obe skupiny zaznamenali rovnako významné zvýšenie počtu vlasov. Prírodný rozmarínový olej tak účinne odstraňoval vypadávanie vlasov ako konvenčná forma liečby a ako vedľajší účinok spôsobil menej svrbenia pokožky hlavy.
Ecklonia cava
Jedlá hnedá morská riasa, ktorá sa nachádza pri pobreží Japonska a Kórey, je sľubným novým vodcom, pokiaľ ide o zastavenie vypadávania vlasov a rast nových vlasov. Táto riasa, ktorá sa skladá z polyfenolov, je protizápalová a taktiež silný antioxidant. Bežne sa v celej Ázii pravidelne konzumuje. Zatiaľ čo E. Cava môže do vašich polievok pridať vynikajúcu chuť, jeho lokálne použitie dokázalo, že inhibuje 5-alfa-reduktázu, čím zastavuje vypadávanie vlasov pri lokálnom používaní. Ďalšie výhody extraktu Ecklonia cava: udržuje zdravý krvný tlak, zlepšuje cirkuláciu v krvných cievach, účinný pri znižovaní nadváhy, dokonca zvyšuje výdrž pri fyzickej námahe.
Zelený čaj
O používaní zeleného čaju na zníženie vypadávania vlasov a ako potenciálneho blokátora DHT sa veľa pozitívneho píše. Tvrdenia o účinnosti zeleného čaju spočívajú v tom, že obsahuje polyfenoly a flavonoidy. Percento flavonoidov v zelenom čaji je vyššie ako vo väčšine zeleniny a ovocia. Zelený čaj obsahuje tiež vitamíny A, E a C, ako aj zinok, selén, chróm a mangán. Epigallocatechin-3-gallát (EGCG) je účinná zložka zeleného čaju, ktorá oslabí funkciu DHT, potom môže logicky znížiť citlivosť vlasových folikulov.
Ľanové semeno
Ľanové semienko inhibuje enzým 5-alfa-reduktázy vo vlasových folikuloch, konzumácia semienok pozitívne vplýva na rast vlasov. Ľanové semienka sú bohatým zdrojom omega-3 mastnej kyseliny, je tiež vynikajúcim zdrojom vitamínu E, vápnika, horčíka a fosforu. Napomáha znižovať krvný tlak, zlepšovať hladinu cholesterolu a kontrolu glukózy, zlepšovať kvalitu pokožky, napomáhať chudnutiu. Najjednoduchší spôsob konzumácie ľanových semienok je pridať ich do obľúbených smoothie alebo nimi posypať šalát, či pridať do dresingu.
Sezamové semená
Ide o zdroj lignanov a overený inhibítor 5-alfa reduktázy. Takže sú ďalšou skvelou voľbou na blokovanie DHT. Sezamové semená obsahujú veľké množstvo polyfenolov, sterolov a esenciálnych mastných kyselín, tie všetky prispievajú k zdraviu a celkovej pohode. A podobne ako ľan, sezamové semená sa veľmi ľahko začlenia do vašej stravy. Zmiešajte niekoľko kvapiek sezamového oleja do svojich smoothies, polievok alebo šalátov. Pridajte si do svojich obľúbených jedál niekoľko sezamových semien vrátane kurčaťa, rýb a bravčového mäsa pre mierne orechovú príchuť. Existuje veľa spôsobov, ako pridať tento zdravý doplnok do vašej každodennej stravy.
Slivka africká (Pygeum Africanum)
Pygeum je kôra zo stromu Pygeum Africanum. Výrazne uľavuje mužom od symptómov benígnej hyperplázie prostaty. Štúdia z roku 1998 ukázala, že muži liečení pygeumovou kôrou hlásili príznaky a zlepšenia dvakrát rýchlejšie ako druhá skupina. Okrem toho, sa nočné močenie znížilo o 19 percent, zvyškový objem moču (moč zostávajúci v močovom mechúre) sa znížil o 24 percent a maximálny prietok moču sa zvýšil o 23 percent.
Olej z tekvicových jadierok
Tekvicový olej je extrakt z lúpaných tekvicových jadierok, je bohatým zdrojom antioxidantov, mastných kyselín, minerálov. Ide o vynikajúci doplnok starostlivosti o vlasy. Skúmaním vedcov sa zistilo, že v priebehu 24 týždňov zvyšuje priemerný počet vlasov až o 40%. Olej z tekvicových jadierok možno samozrejme aplikovať lokálne. Dosiahnete tak jemné prečistenie, takže ide o výborný spôsob ako udržiavať vlasovú pokožku zdravú. Ale ak trpíte na mužské vzorové padanie vlasov, je tekvicový olej najefektívnejší, keď ho užívate vnútorne. Môžete pridávať samotný tekvicový olej do rôznych jedál.
Tekvicové semienka
Obsahujú steroid nazývaný delta-7 stearín, ktorý blokuje DHT nahromadený vo vlasových folikuloch. Samotné tekvicové semienka sú vynikajúce. Môžete ich jesť za plné priehrštia. Pridať do šalátov, do polievok, dokonca rozmixovať do smoothie a rôznych štiav a džúsov.
Paradajky, melón, mrkva, mango a papája
Lykopén je silný antioxidant a jasne červená chemická zlúčenina, ktorá sa nachádza vo vodových melónoch, paradajkách, mrkve, mangu a papáji. Lykopén prirodzene blokuje tvorbu enzýmu 5-alfa reduktázy pred premenou testosterónu na DHT. Antioxidanty v rajčiakoch pomáhajú bojovať proti bunkám, ktoré poškodzujú vlasové folikuly a spôsobujú vypadávanie vlasov.
Avokádo
Avokádo je jedným z najväčších prírodných blokátorov DHT. Je bohaté na bielkoviny, aminokyseliny, horčík, kyselinu listovú, meď a železo. Všetky sú potrebné pre správny rast vlasov. Oleje z avokáda preniká do kutikuly a pomáha vlasy hydratovať.
Banány
Sú bohaté na biotín, ktorý zabraňuje konverzii testosterónu na DHT. Banány sú dobrým zdrojom draslíka, ktorý pomáha udržiavať správne fungovanie obehového systému tak, aby sa do vlasových folikulov dostalo dostatočné množstvo živín. Banány tiež obsahujú látky, ktoré pomáhajú udržiavať zdravé črevné baktérie. Zdravé črevo zníži nadmernú produkciu DHT.
Mandle, vlašské orechy, arašidy a pekanové orechy
Mandle, vlašské orechy, arašidy a pekanové orechy sú bohaté na L-lyzín, ktorý je prírodným inhibítorom DHT. Výskum ukazuje, že L-lyzín posilňuje naše telo a je prirodzený blokátor DHT. L-lyzín tiež pomáha telu vstrebávať železo z potravín, ktoré konzumujeme. Železo pomáha vyživovať pokožku hlavy a vlasové folikuly. Mandle sú plné bielkovín a sú vynikajúcim zdrojom biotínu. Mandle sa nazývajú aj „vitamín vlasov“. Vlašské orechy majú vysoký obsah bielkovín. Najlepší zdroj vitamínu E (gama tokoferol), podporuje rast vlasov. Obsahuje vzácne protizápalové živiny, ako sú triesloviny, ktoré bojujú proti vypadávaniu vlasov.
Špenát, kel, kešu oriešky, pšeničné klíčky a varené biele huby
Majú vysoký obsah zinku, ktorý je ďalším známym blokátorom DHT. Biele huby obsahujú tiež vysoké zdroje vitamínu D a kyseliny pantoténovej, všetky dôležité pre rast hustých vlasov na pokožke hlavy.
Senovka grécka (Fenugreek)
Tá je ďalším blokátorom premeny testosterónu na DHT
Zinok
Zinok je nevyhnutný stopový minerál, ktorý metabolizuje vitamíny, udržuje imunitný systém a pomáha rásť a opravovať telesné tkanivá. Vaše telo nedokáže ukladať zinok, preto je dôležité jesť odporúčanú dennú dávku 40 mg za deň. Červené mäso je skvelým zdrojom zinku. 100 gramová porcia surového mletého hovädzieho mäsa poskytuje mužom 43% denného odporúčaného príjmu zinku.
Čajovníkový olej (Tea Tree Oil)
Tento antimikrobiálny a antimykotický prípravok môže pomôcť uvoľniť upchaté vlasové folikuly, liečiť stavy hlavy, ako sú lupiny a vyživujú korene. Čajovníkový olej má tiež antiandrogénne vlastnosti, ktoré môžu blokovať a znižovať produkciu DHT.
Kofeín
Viacero štúdií overilo priaznivé účinky kofeínu na vypadávanie vlasov. Aplikácia kofeínu na vlasovú pokožku znižuje pôsobenie DHT a pôsobí proti vypadávaniu vlasov. Kofeín účinne znižuje pôsobenie DHT. Najlepšie je zabezpečiť prísun kofeínu lokálne, cez vlasovú pokožku, čo priaznivo pôsobí na vlasové folikuly.
Ako používať DHT blokátory?
Najúčinnejšie spôsoby použitia je určite pravidelnosť a dôslednosť. Účinky sa priamo odvíjajú a líšia u každého človeka. Skúšanie viacerých možností je veľmi dobré no rozhodujúca je dôslednosť postupov a taktiež dĺžka aplikácie. Preto je dobré postup dodržovať aspoň 6 až 8 týždňov, aby ste vedeli či daný postup pôsobí alebo nie.
Pochopiteľne je veľmi dôležité, aby vlasová pokožka bola pred lokálnym ošetrením správne pripravená. Čiže je potrebné odstrániť akékoľvek nečistoty – lupiny, maz či odumretú kožu. Je stále lepšie umyť si vlasy vždy dvakrát, pretože prvým mytím odstránite z vlasov nečistoty a až druhým mytím sa o vlasy staráte.
DHT inhibítory môžeme užívať dvoma spôsobmi:
Vnútorné užívanie – inhibítor má formu tablety, po užití ktorej sa účinná látka dostáva do nášho krvného obehu. Výživový doplnok pre mužov Prostatark obsahuje extrakt Serenoy plazivej, ktorá je inhibítorom premeny DHT.
Lokálna aplikácia – inhibítor má formu šampónu, oleja či dermálneho roztoku a do tela sa dostáva cez pokožku hlavy. Najjednoduchší a rýchly spôsob lokálneho čistiaceho prostriedku vlasovej pokožky a bojovník proti padaniu vlasov je Vlasový aktivátor.
naše novinky
Copyright © 2019 | Prostatark