Menu

Serenoa plazivá už od dávna bola využívaná pre jej liečivé účinky na prostatu a močové cesty u mužov. Dnes je široký výber výživových doplnkov, ktoré obsahujú extrakt rastliny a jej plodov, práve pre jej účinnosť viacero liečivých účinkov. Dôležitou funkciou je zlepšenie potencie, zvýšenie libida a lepšia erekcia. Zamedzuje vypadávanie vlasov u mužov.

Serenoa plazivá: výskyt, popis, využitie

V juhovýchodných štátoch USA – Texas, Florida a Arkansas – je Serenoa plazivá bežná palmovitá rastlina, známa aj ako Serenoa repens alebo Saw Palmetto (plod palmy Serenoa Repens). Serenoa plazivá je jediným druhom rodu Serenoa. Rod je pomenovaný podľa amerického botanika Serena Watsona (1826 – 1892). Táto malá palma zvyčajne rastie v borovicových lesoch alebo pozdĺž pobrežia. Serenoa sa niekedy vyskytuje na ostrovoch Karibiku a na polostrove Yucatán. Vzpriamené stonky alebo kmene tohto druhu palmy sú zriedkavo formované, ale stále sa vyskytujú v niektorých populáciách. Táto vytrvalá palma rastie veľmi pomaly, ale žije dlho. Na Floride sú rastliny, ktorých vek sa odhaduje na 500 – 700 rokov.

 

„Čierne bobule“ palmy Serenoy plazivej boli známe americkými Indiánmi, ktorí obývali južnú časť Severnej Ameriky. Plody Serenoy plazivej sa používali ako jedlo. Vedeli taktiež o stimulačnej sile plodov – semená sa používali ako afrodiziakum pre mužov a zvyšovali libido.

V polovici 20. storočia oficiálna medicína túto rastlinu uznala za liečivú a je uvedená v liekopise USA (23. vydanie z roku 1943). Po nejakom čase sa dozvedeli o Serenoe plazivej aj v Európe. Serenoa plazivá bola zaradená do British Pharmacopoeia – liekopise (rok 1979).

Plody rastliny sú nepožívateľné pre svoju veľmi špecifickú chuť, existujú však dôkazy o tom, že ich domorodci na Floride užívali ako jedlo: podľa príbehu Jonathana Dickinsona, obchodníka, ktorý sa stal obeťou stroskotania lode na ostrove Jupiter v roku 1696 a ktorého zajali indiáni hopi. Jedli tieto „bobule“ sami a dali ich zajatcom, ale napriek hladovaniu ich ani zďaleka nedokázali jesť. Dickinson porovnával chuť ovocia „iba s hnilým syrom namočeným v tabakovej šťave“.

Serenoa plazivá je pomaly rastúca krovitá palma, výška ktorej zvyčajne dosahuje 2 – 4 metre, ale niektoré exempláre môžu byť vysoké až 6 metrov. Počas dozrievania plody Serenoy plazivej menia farbu – zo zelenej na začiatku, na modrasto-čierny odtieň v období úplnej zrelosti. Vo vnútri plodu je vajcovité, tvrdé semeno. Plody serenoy dozrievajú od augusta do októbra.

Serenoa plazivá a jej účinky

Výťažok z plodov Serenoy plazivej sa používa na prevenciu a liečbu chorôb pohlavného a urologického systému u mužov. V modernom svete najskôr sa výťažok používal na liečbu prostaty,  niektoré zložky Serenoy sú schopné účinne znížiť hyperpláziu prostaty, podporuje pri liečbe patológie prostaty. Neskôr sa začalo používať na liečbu impotencie, výťažok z ovocia Serenoy sa odporúča užívať na zvýšenie sexuálnej chute a celkovej potencie mužov. Pôsobí ako afrodiziakum, ktoré je schopné obnoviť znížené libido.

Výťažok z plodov Serenoy má priaznivé účinky na zdravie prostaty. Počas štúdií sa preukázalo, že aktívne zložky rastliny pomáhajú znižovať príznaky zväčšenej prostaty (hyperplázia). Extrakt z plodov Serenoy plazivej blokuje receptory Di-Hydro-Testosterónu (DHT), spomaľuje sa premena testosterónu na DHT, ktorý je zodpovedný za zväčšenie prostaty. Vývoj prostaty začína už pred narodením a rýchlo rastie počas puberty kvôli testosterónu samcov.  Hlavnou úlohou prostaty je produkovanie sekrécie, ktorá poskytuje spermiám vhodné prostredie a má vplyv na plodnosť u muža. Hlavným mužským pohlavným hormónom je testosterón, je to androgénny hormón, ktorý zodpovedá za riadenie, vývin a udržanie pohlavných znakov samcov. Asi 10% testoterónu sa premieňa na Di-Hydro-Testosterón (DHT – aktívnejšia a silnejšia forma testosterónu) enzýmom 5-alfa reduktázou, ktorý spúšťa rast prostaty. Účinné látky extraktu zo Serenoy plazivej pôsobia ako tlmič 5-alfa reduktázy, spomaľujú premenu testosterónu na DHT, čím spomaľujú ďalší rast prostaty.

Podľa klinických skúšok uskutočnených v USA, Nemecku a Anglicku, extrakt trpasličej palmy serenoy účinne eliminuje prejavy hyperplázie prostaty (BPH) v takmer 90% prípadov. Zaznamenali sa aj protizápalové účinky Serenoy plazivej, schopnosť účinných látok Serenoy znižovať opuchy tkaniva prostaty a priepustnosť krvných ciev. Pri používaní extraktu z plodov Serenoy plazivej nedochádza k žiadnym hormonálnym poruchám. Výťažok z plodov Serenoy plazivej je účinný ako diuretikum, regeneračný, protizápalový a antiseptický prostriedok.

DHT sa tiež dostáva do krvného obehu až ku vlasovej pokožke. Naviaže sa na receptory vo folikuloch ktorým postupne začína škodiť, nakoľko sa k vlasovým folikulom správa ako k cudzím. Môžeme to prirovnať akoby k auto-imúnnej reakcii a snaží sa vlasy doslova „vystreliť“ z vlasového vačku. Pôsobením DHT sa vlasové folikuly zmršťujú a v každom vlasovom cykle je vlas kratší a tenší až nakoniec folikuly odumrú. Proti negatívnemu účinku DHT na vlasové folikuly je možné bojovať niekoľkými spôsobmi a to takzvanými blokátormi, buď syntetickými alebo prírodnými, aké obsahuje rastlina Serenoa plazivá.

V minulosti bola Serenoa repens známa pre svoje rôznorodé pozitívne ale aj pre „špeciálne“ účinky – zvýšenie chute na sex. Pôsobí ako afrodiziakum, ktoré je schopné obnoviť znížené libido. Obsahuje prospešné kyseliny, ktoré zlepšujú srdcovo cievnu sústavu a taktiež priechodnosť a vitalitu ciev. A preto má pozitívny vplyv na lepšiu erekciu. Napriek tomu, že je rastlina známa hlavne ako liečivý prostriedok pri problémoch s prostatou, je to účinné afrodiziakum, ktoré funguje vynikajúco nie len na mužov, ale aj na ženy.

Domorodí Indiáni mali pre rastlinu široké využitie. Bežne ju používali na povzbudenie celkového organizmu, ale aj pri prechladnutí, chrípke alebo zápale priedušiek. Pre svoje protizápalové účinky sa rastlina využíva aj pri infekcii močového traktu, ktorá spôsobuje zápal. 

Hlavnou funkciou je znižujúci obsah DHT a tým spomalenie androgénnej alopecie. U žien znížením DHT zmierňuje nadmerný rast ochlpenia na tele. Priaznivo pôsobí na niektoré formy akné, aj kvôli svojim protizápalovým vlastnostiam. Stimuluje syntézu kolagénu a elastínu. Má vlastnosť absorpcie UV žiarenia, je prírodným opaľovacím krémom. Prispievajú k posilneniu dermálnych štruktúr inhibíciou enzymatickej deštrukcie vlákien a proteoglykánov dermy. Inhibuje melanogenézu, pomáha predchádzať vzniku senilnej pigmentácie a vyrovnáva farbu pleti.

Používa sa na syndróm policystických vaječníkov. Obzvlášť sa odporúča v prítomnosti nadmerného rastu ochlpenia. Používa sa v prostriedkoch na zväčšenie poprsia u žien. Aj u žien pôsobí ako účinné afrodiziakum.

Zlepšuje srdcovo-cievny systém a priepustnosť krvných ciev, je to účinný antioxidant. Pomáha udržiavať optimálnu hladinu hormónov v tele, čím prispieva aj k zlepšeniu psychiky, Zvyšuje vitalitu, tiež pôsobí proti únave, pôsobí antivírusovo a protizápalovo a podporuje imunitu, zlepšuje trávenie a chuť do jedla, má mierne močopudné účinky.

Zloženie Serenoy plazivej – prospešné látky

Mastné kyseliny

(kaprylová 1,6%, olejová 40%, laurová 2,2%, palmitová 9,1%, myristová 11,1%, stearová 2,0%, laurová 27,9% a iné) sú potrebné pre normálny vývoj a rast ľudského organizmu. Tieto kyseliny zlepšujú srdcovo cievnu sústavu a taktiež priechodnosť a vitalitu ciev.

Fytosteroly

(beta-sisterol, kampesterol, stigmasterol a iné) sú bezkonkurenčnými inhibítormi 5-alfa reduktázy - enzýmu, katalyzátora reakcie premeny na Di-Hydro-Testosterón, sťažujú viazanie DHT na špecifické receptory a urýchľujú rozklad DHT. Vďaka tomu sa dosiahne anti-androgénny účinok. Fytosteroly navyše majú preukázaný protizápalový účinok . Ak sa beta-sisteroly užívajú vnútorne, majú vplyv na zníženie cholesterolu. Majú pozitívny vplyv aj na imunitu. Okrem toho sa v súčasnosti fytosteroly považujú za látky s protinádorovými a antiexudatívnymi účinkami. Antiexudatívny účinok je zameraný na elimináciu zvýšenej vaskulárnej permeability a uvoľňovania tekutiny (exsudátu) do tkaniva, čo sa pozoruje pri rôznych zápalových reakciách.

Flavonoidy

obsiahnuté v Serenoa poskytujú antioxidačné schopnosti, zachytávajú voľné radikály, čím spomaľujú starnutie. V Serenoa je veľká koncentrácia týchto látok. Majú tiež protizápalový a protivírusový účinok, tiež priaznivo vplývajú na imunitu.

Pestovanie doma

Serenoa plazivá patrí do čeľade arekotvarých, alebo palmovitých. Serenoa repens je teplomilná rastlina, ktorá bežne rastie v subtropických a tropických oblastiach, preto pestovanie na Slovensku, v týchto klimatických podmienkach je veľmi zložité. Určite bude potrebovať vyhrievaný skleník, tiež dosť slnka, vlhkosť a pôdu vhodnú na pestovanie paliem.

Užívanie Serenoy plazivej

Ovocný extrakt sa dá kúpiť v rôznych formách, tekutý extrakt alebo prášok. Doma sa dá vyrobiť tinktúra, čaj alebo odvar. Spôsob užívania a dávkovanie závisí od formy extraktu. Predávajú sa aj sušené plody, z tých sa najčastejšie robí odvar, ale neprekračujte dávku 1 g sušených plodov denne. Tiež by sa nemalo užívať viac ako 4ml tinktúry alebo piť viac ako 1 hrnček čaju denne. V moderných prípravkoch, ktoré obsahujú extrakt plodov sa používa najčastejšie forma prášku. Maximálna denná dávka extraktu plodov vo forme prášku by nemala presahovať 320 mg. Spoločnosť Ziapharma používa extrakt najvyššej kvality, spracovanie je prísne kontrolované a obsah požadovaných látok v extrakte sa testuje niekoľkokrát ročne. Prípravok Prostatark v jednej tablete obsahuje 150 mg extraktu Serenoa plazivej, pri doporučenom dávkovaní 2 tablety denne sa nepresiahne denná povolená dávka Serenoy, ale zároveň sa v tomto množstve zachovajú jej pozitívne účinky.

Vedľajšie negatívne účinky

Vo všeobecnosti Serenoa plazivá nemá výrazne negatívne účinky. Ale nemali by ju užívať tehotné a dojčiace ženy, osoby s poruchami hormonálnej rovnováhy,  s chorobami žalúdka, pečene, srdca alebo pľúc. Na začiatku užívania sa môžu vyskytnúť menšie tráviace ťažkosti, akými sú bolesti brucha, hnačka či zápcha.

Interakcie s liekmi

V prípade plodov Serenoa neboli hlásené žiadne interakcie, napriek nedostatku presvedčivých dôkazov by však pacienti, ktorí užívajú warfarín, mali byť opatrní pri užívaní Serenoy z dôvodu možného rizika toxického poškodenia pečene. Je kompatibilné s antibiotikami, ktoré sa najčastejšie používajú pri liečbe obštrukčných a zápalových ochorení prostaty, tak isto je kompatibilný s protizápalovými liekmi, ktoré sa najčastejšie používajú pri liečbe obštrukčných a zápalových ochorení prostaty. Ovocný extrakt z palmových listov je kompatibilný s uroantiseptikami, ktoré sa najčastejšie používajú pri liečbe obštrukčných a zápalových ochorení prostaty.

Zhrnutie

  • Serenoa plazivá má liečivé účinky v oblasti problémov s prostatou
  • Zlepšuje erekciu a účinne zvyšuje libido
  • Pomáha na vypadávanie vlasov
  • Pôsobí liečivo na močové cesty a prechladnutie
Pokiaľ by ste chceli vedieť ešte viac informácii o Serenoa plazivej, odporúčame tento článok na Wikipédii
  • +421 915 38 48 58
  • info@ziapharma.eu
  • Ul. Gen. Klapku 3090, Komárno, 94501

naše novinky

Copyright © 2019 | Prostatark

Scroll Up

Vyplňte formulár