Medvedica lekárska
Arctostaphylos uva-ursi

Medvedica lekárska



sa nazýva aj „medveďové bobule“ ( „bearberry” ) a už názov naznačuje, že jej plody boli obľúbeným pokrmom medveďov. Rastie v Severnej Amerike, severnej Európe a v Ázii.

Domorodí indiáni tiež konzumovali ovocie Medvedice lekárskej

a z jej listov varili čaj, ktorý pôsobil ako antiseptikum a diuretikum na infekcie močových ciest. Extrakty z listov Medvedice lekárskej sa dodnes úspešne používajú na tento účel a vďaka modernej extrakčnej technike sa dajú vyrábať ešte účinnejšie produkty.

Hlavnou účinnou zložkou Medvedice lekárskej je arbutín


(obsah arbutínu je 10%). Pri požití sa arbutín hydrolyzuje na hydrochinón, ktorý dráždi obličkový parenchým, a tým spôsobuje diuretický účinok. Obsahuje tiež flavonoidy a iridoidy, ktoré zlepšujú fyziologickú odolnosť organizmu voči nepriaznivým vplyvom.

Antiseptický účinok extraktu z Medvedice lekárskej je spôsobený hydrochinónom, ktorý sa v tele vytvára počas hydrolýzy arbutínu a vylučuje sa močom. V tomto prípade moč zmení farbu na zelenú alebo tmavozelenú. Diuretický účinok Medvedice lekárskej je tiež spojený s hydrochinónom. Taníny obsiahnuté v odvare Medvedice lekárskej majú adstringentný účinok v gastrointestinálnom trakte. Pri pokusoch na potkanoch odhalili, že odvar z Medvedice lekárskej ma antihypoxické vlastnosti: vplyvom podania odvaru sa miera prežitia zvierat pri hypoxii zvýšila.

Listy Medvedice lekárskej obsahujú: vitamín C, glukózu, flavonoidy trieslovín, fenolkarboxylové kyseliny, kyselinu mravčiu, ursolovú, jablčnú, chinovú; kumaríny, éterický olej, katechíny, živice, rôzne stopové prvky – draslík, horčík, vápnik, zinok, železo, jód.

 

 

Liečivé vlastnosti listov Medvedice lekárskej:

  • protizápalové
  • antibakteriálne
  • dezinfekčné
  • diuretikum
  • upokojujúci účinok

ZAUJÍMAVÉ FAKTY O MEDVEDICI LEKÁRSKEJ

Prvá zmienka o použití Medvedice lekárskej na liečebné účely sa datuje do XII. storočia. Písomné zdroje uvádzajú, že rastlinu v Anglicku úspešne používali pri liečbe močového mechúra, obličiek, pankreasu a sleziny už od 13. storočia.

V staroveku sa listy Medvedice lekárskej používali na liečbu kvapavky a syfilisu.

Podľa liečiteľov Medvedica lekárska posilňuje celé telo a predlžuje život.

Scroll Up

Vyplňte formulár